نگاهی به جنبش های حقوقی زن در افغانستان

با در نظر داشت دو جنبه آنیمایی(زنانگی) و آنیموسی (مردانگی) در روان هر انسان سالمی،ضرورت پرداختن به هر دو بعد در بحث های فمینیستی(زن باوری) انکار ناپذیر است.فمینیست های معتدل سعی بر زنانه ساختن جهان دارند،آنان برین باورند در جهانی که از فرط عقل پرستی رو به ویرانی،بی روحی و بی عاطفگی شدید روان است،رونق […]

با در نظر داشت دو جنبه آنیمایی(زنانگی) و آنیموسی (مردانگی) در روان هر انسان سالمی،ضرورت پرداختن به هر دو بعد در بحث های
فمینیستی(زن باوری) انکار ناپذیر است.فمینیست های معتدل سعی بر زنانه ساختن جهان دارند،آنان برین باورند در جهانی که از فرط عقل پرستی رو به ویرانی،بی روحی و بی عاطفگی شدید روان است،رونق افکاری زنانه و مهر برانگیزانه،بشر را از قتل و کشتاربرای بدست آوردن هرچه بیشتر قدرت،ثروت،نجات خواهد داد.
جهان مدرن بشدت روح خشونت می پرواند اما با میان آمدن و بهاء دادن به افکارزنانه و اصیل جنبه آنیمایی جهان نیز شکوفا خواهد شد.
فمینیست هایی که با این رویکرد وارد مباحث حقوقی زنان می شوند،به معظلات زنان بیشتر موضع درونگرایانه دارند.
در افغانستان نیز اگر جنبش های فمینیستی، بدون در نظر داشت مفاهیم بنیادی انسان شناسی،تنها به مفاهیم حقوقی زن بپردازند ثمر بخش نخواهد بود،نمی توان ثروتی را که با مشقت حاصل میاید به دست کودکی سپرد،اول باید در فکر ساختن ظرفیت های آن کودک برآمد،تا ثروت بدست
آمده را هدرنداده یا در،راه اشتباه به مصرف نرساند که در هر دو حالت به زیان جامعه، تمام خواهد شد.
ارگ نشینان که در صدر این حکومت طماع وآشفته هستند وهمه جنبش های سیاسی،مدنی همچنان بنام کسب حقوق زن از او سوء استفاده می کنند،در مقابل جامعه دینی سراسرآغشته به ریاء نیزبا خطابه های احساسی خود عوام مردم را می فریبند و ابزار موثرتر دیگری هستند برای، تخریب شخصیتی زن از درون خانه اش،حال این زن بینوا به کدام سو، پناه برد که در دین و دنیایش امنیت و احترامی برای خود نمی بیند.
زمانی که اساسی ترین ارگان فرهنگی و تربیتی (معارف افغانستان) تا این حد آغشته به فساد اداری و سوء استفاده های جنسی است،از نهادهای دیگر چه انتظار می توان داشت،که زنان را به بهانه های پیشرفت های علمی و سیاسی به طریقی دیگر حقییر می سازند.
باید نخبگان این سرزمین سودای نام و نان را فرو گذارند و کمر به افشاگری و آگاهی مردم ببندند،باید حجم عظیم این ویرانی ها و فسادها دامن وجدانشان را بگیرد تا به توفیق کوشش های انسانی ایشان چراغی در قلب وذهن این مردم رنج دیده و سرگردان افروخته گردد و راه نجاتی هویدا گردد.

مطالب مرتبط

یک پاسخ به “نگاهی به جنبش های حقوقی زن در افغانستان”

  1. معصومه گفت:

    سلام، خدا قوت
    به نظرم تنها راه آزادی زنان چه در افغانستان یا ایران و یا هر جای دیگری بسته به اتحاد و همبستگی زنان بایکدیگر فارغ از ملیت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و پشتیبانی : آسان پرداز